Powstanie

Wprawdzie już się kończy, ale nadal jest to 27 grudnia. Ja nie zapomniałem. Wszedłem na stronę Interii, Onet, WP i nie znalazłem tam nawet wzmianki o Powstaniu Wielkopolskim. Doszedłem do wniosku, że szukanie na innych portalach nie ma sensu, więc wszedłem na stronę Głosu Wielkopolskiego i tam znalazłem taką informację:

„Punktualnie o godz. 16.40 rozpoczęły się obchody 102. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Przed iluminowanym na czerwono pomnikiem i stojącymi obok monumentu sylwetkami powstańców Wielkopolanie już wcześniej zapalali znicze i składali kwiaty. Teraz wartę honorową objęli harcerze, skauci i żołnierze.

Świętujemy rocznicę wybuchu powstania godnie, ale bezpiecznie

Z powodu konieczności zachowania prewencji antywirusowej składamy kwiaty i wieńce bez pełnego ceremoniału, bez zapraszania gości, odczytywania listów, ale mimo to z pełnym szacunkiem dla naszych bohaterów – mówił gospodarz uroczystości, marszałek Marek Woźniak. – Wspólnie z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego apelowaliśmy, by to było wspólne, ale bezpieczne świętowanie, stąd można oglądać tę uroczystość także za pośrednictwem internetu, na stronie 27grudnia.pl. Świętujmy godnie, z flagą, hymnem, ale też z zasadami bezpieczeństwa. Każda forma świętowania jest ważna, także taka do której namawiamy, przy wykorzystaniu własnej inicjatywy i dobrego pomysłu. Dlatego cieszę się, że otrzymujemy zdjęcia, kartki, filmy upamiętniające szacunek Wielkopolan dla wysiłku i poświęcenia powstańców. Niech pamięć Powstania Wielkopolskiego trwa wiecznie – chwała zwycięzcom! – mówił marszałek Woźniak.

Zobacz też: Kibice Lecha Poznań uczcili 102. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Urządzili efektowne racowisko

Przypomniał też, że powstańcy nie tylko zdobyli i utrzymali dla Polski zachodnie rubieże, ale także, że już jako żołnierze regularnych oddziałów wielkopolskich wzięli udział w wojnie polsko-bolszewickiej.

Potrzeba patriotyzmu

To byli żołnierze świetnie wyszkoleni, wyposażeni, uzbrojeni i zaopatrzeni przez Wielkopolskę – mówił marszałek. – To był patriotyzm tamtych czasów. Dziś też potrzebujemy takiego wielkopolskiego patriotyzmu, przejawiającego się w dobrym planowaniu, unikaniu prowizorki, rzetelnej pracy.

W czasie uroczystości wieńce złożyli przedstawiciele władz samorządowych, władz miasta i województwa, przedstawiciele garnizonu poznańskiego, kwiaty przynosili też poznaniacy, niejednokrotnie, noszący na kurtkach biało – czerwone wielkopolskie kokardy i trzymający flagi z wielkopolskim orłem. Wicewojewoda Aneta Niestrawska i wicewojewoda Maciej Bieniek złożyli też kwiaty w imieniu premiera.”

Czasem mam wrażenie, że jeśli coś z tego kraju zostanie, to chyba tylko Wielkopolska. Skoro w reszcie kraju nie pamięta się o najbardziej skutecznym polskim powstaniu, to chyba to już nie jest Polska.

18 thoughts on “Powstanie

 1. Bo wg polityków realizujących piłsudczykowskie postulaty. Polakom Powstanie Wielkopolskie tak jak i powstanie “białych legionów” czyli Legionu puławskiego nie było potrzebne zaciemniało bowiem jego wpływ na polskę. Ktoś jeszcze mógłby zacząć zadawać pytania ? Dlatego wykształceni oficerowie z byłej armii rosyjskiej zostali zesłani do Wielkopolski z gen, Dowborem Muśnickim na czele. Co akurat powstańcom sie przydało. Piłsudski nie był zainteresowany Powstaniem Wielkopolskim ,ponieważ mieszało to plany jego mocodawców Niemców.(Trzeba to wreszcie głośno powiedzieć)

  Like

  • Na początku tego nagrania Hitler mówi, że nie spodziewał się, że Związek Radziecki był tak dobrze uzbrojony, a przecież to on sam dozbrajał ten Związek, nawet kosztem własnych sił zbrojnych. Więcej w następnym blogu.

   Like

  • Wczoraj oglądałem. Dobre! obawiam się jednak, że terror psychiczny będzie jeszcze gorszy od terroru sanitarnego.

   Like

 2. Cała prawda o tzw pomocy rządu i polskich przedstawicielstw dyplomatycznych w UK.

  To nasza Polonia zorganizowała pomoc dla kierowców ze swoich własnych środków przy udziale głównie 3 polskich firm ,ale i prywatnych darczyńców, w tym również Brytyjczyków. Tymczasem w TVPIS praktycznie całą akcję przypisał sobie rząd. coś nieprawdopodobnego, dlatego jeśli możecie informujcie innych jak było naprawdę. Brawa za pomoc i akcję Polaków w UK!

  Like

  • Oglądając ten filmik, przypomniałem sobie moje doświadczenie z polską ambasadą w Indiach w 1985 roku. Miałem wrażenie, że rozmawiam z jakimś obcym człowiekiem, który mnie totalnie olewa. Wtedy myślałem, że to komuchy, a to Żydzi. Nic się nie zmieniło. Polski rząd i polskie ambasady na całym świecie są opanowane przez Żydów. Jedyne co w tym wszystkim jest pozytywne, to to, że Polacy pomagają sobie nawzajem.

   Liked by 1 person

 3. NASTĘPNI NAIWNI!

  Drugi apel naukowców i lekarzy:
  O powstrzymanie szczepień na SARS-CoV-2 i powrót do normalności
  List Otwarty do Prezydenta i Rządu RP
  Warszawa, 14 grudnia 2020

  Punkt 6.

  6. Jeżeli firmy farmaceutyczne chcą wprowadzić nowe szczepionki, a rząd RP zobowiązuje się do ich zakupu oraz promocji i zastosowania u milionów Polaków, wówczas zarówno firmy farmaceutyczne, jak i rząd muszą ponieść odpowiedzialność za błąd oraz ewentualne negatywne skutki dla zdrowia obywateli w wyniku ich wprowadzenia. Należy stworzyć bazę danych do śledzenia ewentualnych powikłań poszczepiennych oraz ramy prawne dla zagwarantowania rekompensat dla osób poszkodowanych, które w wyniku szczepień na SARS-CoV-2 poniosą uszczerbek na zdrowiu. Samo wprowadzanie szczepionek i ich promocja, bez gwarancji rekompensat finansowych ze strony firm i rządu RP za ich możliwe negatywne skutki uboczne, należy uznać za działanie na szkodę obywateli.

  Like

  • Problem polega na tym, że ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że rząd wypowiedział wojnę swoim obywatelom. Nie chcą zrozumieć, że już nie działa żadne prawo, więc wszelkie próby odwoływania się do niego nie mają sensu. Jedyne, co w tej chwili można zrobić, to chyba masowy opór przeciw sczepieniom.

   Liked by 1 person

   • W tych dniach moją świadomość i wyobraźnię poruszyło takie spostrzeżenie :

    ” (..) bo człowieka powołano do wolności i godności, a nie na końcówkę do elektronicznej smyczy reagującą na impulsy.”

    Liked by 2 people

   • “wszelkie próby odwoływania się do niego nie mają sensu.”

    Korespondujący z tym komentarz ( czyli nie jesteśmy z tym sami ) :

    ” Nie apelować ale wykopać to szemrane towarzycho.”

    Pytanie : do zrealizowania taki program ?

    Like

 4. ” Nie apelować ale wykopać to szemrane towarzycho.”

  Pytanie : do zrealizowania taki program ?

  Ale jak wykopać to towarzystwo?

  Jedyne, co teraz może zrobić przeciętny człowiek, to nie dać się zaszczepić. Ja wiem, że to może być trudne, bo mogą być szantaże, groźby zwolnienia z pracy itp. jeśli jednak nie zaszczepi się 60 czy 70% ludzi, to będą musieli ustąpić. Pytanie, na które musi sobie każdy odpowiedzieć sam we własnym sumieniu: “Czy to jest ten moment, że warto nawet poświęcić życie?” Bo po zaszczepieniu, to będzie już zupełnie inne życie, jeśli w ogóle to będzie życie. Nadchodzą trudne czasy.

  Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s