Szczyt klimatyczny

Cały czas karmi się nas informacjami, że nadmierna emisja dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych powoduje ocieplenie klimatu i zanieczyszczenie atmosfery. Trzeba więc ograniczyć emisję tych gazów w imię ratowania klimatu. To ograniczenie ma m.in. polegać na zamykaniu kopalni węgla kamiennego i brunatnego oraz ograniczeniu transportu lotniczego. Tylko jakimś dziwnym trafem, ci którzy nam to proponują, sami nie stosują się do swoich zaleceń. Coraz wyraźniejszy jest podział na wąską elitę, która tworzy prawo dla reszty, a sama jest ponad nim.

W dniach 1-12 listopada odbywa się szczyt klimatyczny w Glasgow. Portal Rynek Lotniczy zamieścił artykuł Glasgow: Szczyt klimatyczny w cieniu 400 lądujących prywatnych odrzutowców. Link do oryginalnego tekstu tu: https://www.rynek-lotniczy.pl/wiadomosci/glasgow-szczyt-klimatyczny-w-cieniu-400-ladujacych-prywatnych-odrzutowcow–12894.html

»Przylot aż 400 prywatnych odrzutowców spodziewany jest w najbliższych dniach w porcie lotniczym Glasgow – informują brytyjski “Daily Mail” i stacja “Polsat News”.

Wśród przybywających w ten sposób na szczyt klimatyczny COP26 światowych przywódców i liderów biznesu jest również Jeff Bezos. Prezes Amazona wielokrotnie motywował do walki o ochronę środowiska, ale sam nie daje dobrego przykładu. Przyleciał bowiem do Glasgow wartym 65 mln dolarów Gulfstreamem prosto z imprezy urodzinowej Billa Gatesa, którą miliarder wyprawił na luksusowym jachcie u wybrzeży Turcji.

Tylko minionej niedzieli na lotnisku największego miasta Szkocji wylądowały co najmniej 52 prywatne odrzutowce. W sumie zaproszonych gości przywiezie do Glasgow aż 400 takich samolotów, które według wstępnych szacunków wyemitują 13 tys. ton dwutlenku węgla.

Kompromitację organizatorów szczytu COP26 dodatkowo potęguje fakt, że dla niektórych z prywatnych odrzutowców zabraknie… miejsc postojowych. To wymusi kolejne loty pustych samolotów na pobliskie regionalne lotniska.

Oprócz Bezosa prywatny odrzutowiec wybrali jeszcze książę Monako Albert, a także brytyjski następca tronu książę Karol, który z kolei przemieszczał się do Szkocji ze szczytu G20 w Rzymie. Do Glasgow wyruszyła również grupa aktywistów z Polski. Bedą jednak podróżować wyłącznie pociągiem lub ewentualnie autobusem.

Według raportu grupy Transport & Environment (T&E) emisje dwutlenku węgla z prywatnych odrzutowców w Europie wzrosły w latach 2005–2019 o prawie jedną trzecią (31 proc.), czyli szybciej niż poziom emisji z lotnictwa komercyjnego. Takie loty są średnio 10-krotnie bardziej emisyjne niż samoloty pasażerskie i zanieczyszczają powietrze 50 razy bardziej niż pociągi.

Wyniki raportu pokazują, że czterogodzinny prywatny lot wytwarza tyle samo emisji, co przeciętna osoba przez rok. Siedem z 10 tras prywatnych samolotów w Europie, na których odnotowuje się najwyższe zanieczyszczenie, przebiega na linii Wielka Brytania-Francja-Szwajcaria-Włochy.«

Ci, którzy tak dbają o klimat, nie chcą zauważyć, że na świecie istnieją wulkany, które mają czasem w zwyczaju wybuchać. A jak wybuchają, to wypluwają z siebie takie ilości dwutlenku węgla, tlenku węgla, metanu i innych gazów, które wielokrotnie przewyższają to, co jest dziełem ludzkiej działalności. Ale lepiej udawać, że się ich nie widzi.

Na Wyspach Kanaryjskich uaktywnił się około 19 września wulkan Cumbre Vieja (Stary Szczyt). W ciągu ostatnich siedmiu tygodni wyspa La Palma została zasypana popiołem wulkanicznym. Zniszczeniu uległo ponad 2600 budynków, a tysiące ludzi zostało ewakuowanych. Ucierpiało około 1500 plantacji bananów z 5000 istniejących na wyspie. To bardzo poważny cios dla gospodarki, która opiera się na turystyce i rolnictwie. Poniżej zdjęcia z wyspy. Pochodzą one z portalu ZeroHedge. Link do oryginalnego przekazu tu: https://www.zerohedge.com/weather/canary-islands-volcano-ejects-dangerous-lava-bombs-weighing-half-ton

Zasypane popiołem wulkanicznym domy.
Gdyby to był śnieg!
Wulkan Cumbre Vieja w trakcie erupcji.

Wybuchy wulkanów to zjawisko, które towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Ponad 3500 lat temu wybuchł wulkan Santorin na Morzu Egejskim. Popioły pokryły m.in. Kretę, co spowodowało upadek kultury minojskiej i emigrację ludności do Grecji. Centralna część wulkanu zapadła się w czasie lub po wybuchu. Wybuchowi temu przypisuje się powstanie legendy o potopie i mit o zniknięciu Atlantydy. Ostatni raz Santorin wybuchł w 1866 roku.

Jednym z największych wybuchów w nowszych czasach był wybuch Krakatau (Archipelag Malajski). Potężna eksplozja w 1883 roku zniszczyła większą część wyspy. Fragmenty skalne były wyrzucane na wysokość 25 km, a popioły na wysokość 80 km; okrążyły one całą kulę ziemską. Ilość wyrzuconego materiału szacuje się na 5 km³, a energię wybuchu na 7000 razy większą od energii wybuchu bomby wodorowej. Wybuch utworzył falę tsunami o wysokości ponad 30 m, prawdopodobnie największą w czasach historycznych, która zniszczyła wiele osiedli na sąsiednich wyspach i spowodowała śmierć 36 000 ludzi.

Największą erupcją w czasach historycznych był wybuch wulkanu Tambora na Sumbawie (Indonezja) w 1815 roku, który spowodował śmierć 96 000 ludzi. Grzmoty podziemne wywołane parciem gazów w kanale były słyszalne w promieniu 1600 km. Niemal równie potężnie wybuchł Bezimiennyj na Kamczatce w 1956 roku.

Katastrofalny był wybuch wulkanu Mt. Pelée na Martynice. 1 maja 1902 roku eksplozja rozsadziła krater; 8 maja wydobyła się z niego olbrzymia ilość gazów, które wlokąc bloki i unosząc rozżarzone gazy, stoczyły się jak lawina na miasto St. Pierre, powodując śmierć ponad 26 000 mieszkańców uduszonych gorącym pyłem i gazami.

W czasie ostatniej wielkiej erupcji superwulkanu Yellowstone, która miała miejsce około 640 tys. lat temu, do atmosfery zostało wyrzucone ponad 1000 km³ materiału piroklastycznego (okruchowego). Gdyby obecnie doszło do takiej erupcji, to znaczna część Stanów Zjednoczonych zostałaby zniszczona. Nastąpiłoby też ochłodzenie klimatu ze względu na zapylenie atmosfery. W efekcie około 5 miliardów ludzi umarłoby z głodu.

Wybuch wulkanu odbywa się mniej więcej na tej samej zasadzie, na jakiej „wybuch” butelki szampana przy jej otwieraniu w pozycji pionowej. W butelce występuje równowaga pomiędzy temperaturą cieczy i ciśnieniem. Gdy ta równowaga zostanie zaburzona, to następuje wybuch. Może to nastąpić po odkorkowaniu butelki. Wówczas następuje tzw. odgazowanie cieczy, w tym wypadku szampana. Pojawiają się bąbelki, które kierują się do góry, bo gaz jest lżejszy od cieczy. Gdy butelkę trzymamy w pozycji zbliżonej do poziomej, to bąbelki też będą kierować się ku górze, ale trafią na jej ścianę. Gdybyśmy podgrzali butelkę, nie otwierając jej, to w pewnym momencie wzrastające ciśnienie rozsadziłoby ją. Tak samo działa to w przypadku wulkanów. Przyczyną zaburzenia równowagi może być trzęsienie ziemi, w wyniku którego powstanie jakaś szczelina czy zmiana temperatury. Jeśli komin wulkanu jest zakorkowany, a temperatura wzrośnie, to napierająca od dołu magma wysadzi go. Są to zjawiska, które trudno obserwować i przewidywać.

Wybuchy wulkanów wprowadzają do atmosfery nieporównywalnie większe ilości gazów niż dzieje się to w wyniku działalności człowieka. Jest to jednak wygodny dla elit argument, bo mogą wykorzystywać go politycznie. Różnie to może wyglądać w przypadku różnych państw. Zamknięcie kopalń w przypadku Polski oznacza, że dalej złoża te nie będą eksploatowane. – Na razie. Jeśli dojdzie do rozbioru Polski, to praktycznie wszystkie kopalnie trafią do Niemiec. I być może o to samo chodzi w przypadku sporu o kopalnię Turów, o to, by Polacy nie eksploatowali kolejnego pokładu węgla brunatnego. Czyżby zaczęło się już dzielenie skóry na niedźwiedziu?

8 thoughts on “Szczyt klimatyczny

 1. ” by Polacy nie eksploatowali ” –

  – pod pozorem bredzenia zostałem zablokowany na S24 gdy wyraziłem podobną sugestię w związku z akcją zamykania kopalń ( propagandowa narracja mówiła o nierentowności itp. bla,bla,bla. )

  Like

 2. Niestety media to potęga. Tego typu opinia nie ma szans dotrzeć do większej ilości ludzi. Zresztą cały system edukacji nastawiony jest na to, by ludzie nie potrafili samodzielnie myśleć. A jak ktoś potrafi, to go się ośmieszy lub zablokuje.

  Like

 3. Obawiam się, że możnowładnym tego świata zależy na tym, aby czasy feudalne wróciły. Ludzie znów będą siedzieć w swoich wioskach czy miasteczkach , bo wyprawa pociągiem lub autobusem do rodziny będzie przypominać wyprawę życia. Dziś pakujemy autko i godzinka dwie i na miejscu.

  Like

 4. Niektórzy porównują obecne czasy do czasów feudalnych. Jednak, według mnie, nie do końca jest to właściwe porównanie. Po upadku Rzymu był okres, w którym wielcy feudałowie organizowali życie reszcie, bo nie było poza nimi suwerena. To trwało do czasów Karola Wielkiego, twórcy Imperium Karola Wielkiego, który, w pewnym sensie, stał się odpowiednikiem obecnego rządu światowego. Obecne światowe korporacje można porównać do najpotężniejszych feudałów z okresu po upadku Imperium Rzymskiego. Jednak te korporacje są instrumentem rządu światowego i realizują jego cele. A że ludzie będą siedzieć w swoich wioskach czy miasteczkach, to fakt. Prawo swobodnego poruszania się po świecie będzie przywilejem tylko nielicznych. I pod tym względem jest to podobieństwo do czasów feudalnych. Tylko czy wcześniej było inaczej? Imperium Rzymskie opierało się na niewolnictwie. Większość ludzi w nim mieszkających była niewolnikami.

  Like

 5. Karol Filip miał 7 min. wystąpienie w Glasgow. Powiedział, że potrzebujemy kampanii w stylu wojskowym żeby skutecznie ciąć emisję Carbonu. Wspomniał o elektrowniach węglowych jako o ciągle aktualnym problemie, ale musimy się skoncentrować na 10 głównych obszarach emisji. Wymienił pięć: energia, rolnictwo, transport, system opieki zdrowotnej i moda (fashion).
  UE zapowiedziała we wrześniu że wszystkie Kraje członkowskie dostaną ‘targety’ na zużycie energii w okresach szczytowego poboru. Nie będą mogły ich przekroczyć. Cel tej operacji to spłaszczenie krzywej (to flatten the curve). Skądś już to znamy.
  W Bundestagu poseł Metz przejęzyczył się i powiedział że 24 września to dzień który wszyscy zapamiętają. Chodziło mu pewnie o luty, ale już poszło. W internecie pełno spekulacji na ten temat, że staną koleje, wyłączą prąd, albo padnie giełda.

  Like

  • Tak tną emisję karbonu, że zaprosili na pogrzeb królowej prawie wszystkich oprócz Putina. Przecież nie przylecieli oni tam szybowcami. Obłuda i cynizm. A 24 września blisko. Zobaczymy.

   Like

  • Wydaje mi się, że w całej tej hucpie wcale nie chodzi o to, by nas zapędzić do jaskiń, tylko by nas zwyczajnie zadręczyć. Ci ludzie doskonale zdają sobie sprawę z absurdalności swoich argumentów. Zresztą sami nie stosują się do swoich pomysłów, wprost przeciwnie, ostentacyjnie postępują dokładnie odwrotnie.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s